Aktualności

Literacki projekt Saga dla seniorów

Literacki projekt Saga dla seniorów - 5.0 out of 5 based on 2 reviews
Ocena użytkowników:  / 2
SłabyŚwietny 

Bezpłatne warsztaty pisania i spotkania literackie przygotowuje dla seniorów Stowarzyszenie Willa Decjusza w Krakowie. Projekt Saga, finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rozpocznie się w kwietniu i potrwa do końca czerwca.

W ramach Sagi zorganizowanych zostanie osiem pięciogodzinnych lekcji kreatywnego pisania oraz pięć kilkugodzinnych spotkań z literatami i publicystami, podczas których będzie można rozmawiać o literaturze.

książki_i_ebookiWarsztaty będą połączone z konkursem literackim. Najciekawsze prace zostaną wydane pod koniec lata w specjalnej publikacji. "Planujemy zainteresować prasę możliwością publikacji najciekawszych tekstów, przewidujemy dla uczestników Sagi drobne nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy ukończenia warsztatów" - powiedział Marcin Dyrcz z zespołu prasowego Stowarzyszenia Willi Decjusza.

Koordynatorka projektu Anna Kowalska uważa, że każdy uczestnik już po pierwszym spotkaniu zechce kontynuować udział w projekcie. "Warsztaty są propozycją ciekawego spędzenia czasu w gronie rówieśników. Dzięki zajęciom seniorzy przypomną sobie pierwsze, często ważne doświadczenia życiowe, a potem spiszą je" - wyjaśniła. Jak dodała, "głównym celem warsztatów nie jest tworzenie +kuźni talentów+; chodzi o to, by seniorzy poczuli, że ich wspomnienia i przeżycia są ważne i że mogą je utrwalić na papierze".

Udział w projekcie pozwoli zdobyć wiedzę m.in. na temat gatunków literackich, technik prowadzenia narracji, opisu wydarzeń i budowania fabuły, sposobów budowania dialogów i scen, a także o współczesnych, internetowych form komunikacji społecznej. Praktycznych umiejętności uczestnicy nauczą się podczas lekcji pisania i pracy z tekstem. Nie zabraknie gier literackich i zadań domowych.

Seniorzy będą także prowadzić bloga, na którym znajdą się wpisy oraz zdjęcia obrazujące ich pracy. Osoby powyżej 55. roku życia mogą do 10 kwietnia przysyłać zgłoszenia do udziału w projekcie. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronach internetowych villa.org.pl oraz saga.villa.org.pl

Warsztaty kreatywnego pisania Stowarzyszenie Willa Decjusza organizuje po raz drugi. Pierwsza edycja odbyła się w jesieni ubiegłego roku. "Zainteresowanie poprzednią edycją zachęciło nas do organizacji kolejnej. Przewidywaliśmy, że w warsztatach wezmą udział ok. 24 osoby, ale ostatecznie przyjęliśmy znacznie więcej, bo 32 osoby" - mówiła PAP koordynatorka.

Podkreśliła, że cała ubiegłoroczna grupa dotrwała do końca. Warsztaty zakończyły się nie tylko zdobyciem dyplomu, ale nawiązaniem nowych znajomości, które są kontynuowane do dziś m.in. w postaci nieformalnych spotkań w Willi Decjusza.

Długoterminowym celem projektu Saga (polegającego na warsztatach pisania, spotkaniach literackich i konkursie literackim) jest stworzenie nieformalnego klubu Saga. Jego członkowie regularnie spotykaliby się w Willi Decjusza, aby rozmawiać nie tylko o literaturze, ale i o wielu innych interesujących ich sprawach. Seniorzy tworzyliby koła zainteresowań, wyjeżdżali na wspólne wycieczki itp.

(przedruk za: ksiazki.wp.pl)