Informacje dla Autorów

Przekazanie praw autorskich.

Przekazanie praw autorskich. - 5.0 out of 5 based on 4 reviews
Ocena użytkowników:  / 4
SłabyŚwietny 

Na dźwięk słów "przekazanie praw autorskich" większość autorów drży ze strachu. Wyobrażają sobie, że utracą kontrolę nad swoim dziełem, że wydawnictwo pozbawi ich prawa do swobodnego decydowania o swoim utworze.

Musisz jednak pamiętać, że w myśl Ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, prawa autorskie dzielą się na osobiste i majątkowe (producenckie).

Prawa autorskiePierwsze z nich czyli prawa osobiste są niezbywalne. Oznacza to, że nie można sprzedać praw autorskich do własnego dzieła w ten sposób, że np. napiszesz książkę czy ebook, a potem ją sprzedasz komuś innemu, kto podpisze się pod ową publikacją własnym imieniem i nazwiskiem. Obawy o utratę kontroli nad swoim "dzieckiem" w kwestii utraty własnego nazwiska są bezzasadne. Chodzi o sprzedaż praw autorskich, a ściślej — sprzedaż praw do wydania i sprzedaży Twojego dzieła. Oferując swój maszynopis do opublikowania jakiemuś wydawcy, proponujesz zakupienie praw do sprzedaży pod Twoim imieniem i nazwiskiem swojego dzieła. Z tym że, za to będziesz dostawał określoną kwotę — prowizję ze sprzedaży. Z kolei wydawca aby nie być na bakier z prawem musi uzyskać od autora przekazanie praw autorskich do korzystania z utworu w określonych polach eksploatacji takich chociażby jak: utrwalanie i zwielokrotnianie utworu, obrotu egzemplarzami, na których utrwalono utwór czy też w zakresie rozpowszechniania utworu. Przekazanie praw autorskich musi być zawarte w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Rozpowszechnianie czyjegoś utworu bez zgody właściciela praw majątkowych do niego, to przestępstwo z art. 116 Ustawy, za co w najgorszym wypadku można zarobić do 5 lat pozbawienia wolności. Dlatego niech autorzy nie dziwią się kiedy wydawca nalega na podpisanie umowy o przekazaniu praw autorskich. Po pierwsze nie ma czego się bać, bo prawa autora do utworu są niezbywalne a wydawca potrzebuje "oficjalnego papieru", że autor wyraził zgodę na wydanie, powielanie (drukowanie), i sprzedaż książki lub ebooka w jego imieniu.